Rizika

Chytit parazita není bohužel pro domácí zvíře nijak zvlášť těžké. Každé stéblo trávy, každá dlažební kostka a každé jiné zvíře je potenciálním ohniskem nákazy. Představa, že váš pes nebo kočka s parazitem nikdy nepřijdou do styku, je nereálná.

Nejdůležitější přenašeči parazitů jsou:

Ostatní psi

Také jste si všimli toho, že psi se rádi navzájem očichávají? Možná vám to připadá roztomilé a hezké, ale takové krátké seznámení stačí k tomu, aby si předali škrkavky, blechy a tasemnice.

Relevantní paraziti:

Koberce

Blechy jsou chytřejší, než si myslíte. Každý den nakladou asi tak třicet vajíček do koberce, ale blechy z těchto vajíček se hned nevylíhnou. V larvy se vyvinou pouze tehdy, když je dostatečně teplo (v létě nebo když máte zapnuté ústřední topení). Potom stačí, aby se domácí zvíře prošlo jedinkrát kolem, a blechy začnou skákat a kousat.

Ošetřete vhodnými přípravky proti blechám nejen zvířata, ale také prostředí, abyste zahubili vývojová stádia blech v okolním prostředí zvířete.

Relevantní paraziti:

Zahrada

Na zahradě se Vám pravděpodobně v noci procházejí cizí kočky, myši a ptáci. Jejich trus může obsahovat vajíčka škrkavek. Důležitá rada tedy je pravidelně uklízet, i když nemůžete nikdy doopravdy vyloučit, že váš pes nebo kočka nebudou čichat k trusu jiných zvířat.

Buďte zvláště velmi opatrní kvůli škrkavkám, mohou totiž ve vzácných případech způsobit u člověka slepotu. Zvláště děti jsou tímto nebezpečím ohroženy. Pravidelné odčervení opravdu není žádný nadbytečný luxus.

Relevantní paraziti:

Psí stolice

Trus vašeho psa samozřejmě vždy sbíráte do sáčků. Ale každý takhle nepřemýšlí. A pro psy není větší záliby než očichávat to, co tam zanechal jejich vzdálený příbuzný. S tím nic neuděláte – kromě pravidelného odčervení.

Relevantní paraziti:

Vysoká tráva

Klíšťata využívají vysokou trávu jako odrazový můstek k tomu, aby se dostala na psy, kočky ale i na lidi. Jen se trochu otřete o stéblo trávy plné klíšťat a už se vám přichytí na kůži. Zakousnutí samotné není tak bolestivé, ale následky mohou být vážné. Dávejte tedy dobrý pozor!

Relevantní paraziti:

Hlemýždi a slimáci

Velcí plži, malí plži, hlemýždi, obrovští slimáci ... v každé zahradě na každé pěšině jsou plži. Někteří psi je slupnou jako pochoutku, jiní je občas spolknou náhodou, když hltavě srkají vodu z misky. Plži jsou často přenašeči plicního červa a ten může být pro psa nebezpečným.

Pozor: většina odčervovacích přípravků proti plicnímu červu nechrání! Zeptejte se svého veterinárního lékaře.

Relevantní paraziti:

Na dovolenou – jde to?

Samozřejmě, že si můžete vzít s sebou na dovolenou psa nebo kočku. U nás jsou také rizika již registrována, ale pokud se chystáte na dovolenou do jižních států, jako jsou například oblíbené Chorvatsko, Itálie a ostatní oblasti Středozemního moře nebo i blízké Maďarsko, je opravdu nutné myslet na prevenci, protože bodavý hmyz (komáři) přenášejí dirofilariózu (srdeční a podkožní červivost) a flebotomy pak leishmaniózu. Poraďte se se svým veterinářem, jaké kroky učinit, abyste si dovolenou užili všichni. Kvůli sobě to přeci děláte také?

Relevantní paraziti:

A co my?

Většina parazitů není pro nás, pro člověka, tak škodlivá. Ale existují výjimky a ty nás mohou přivést do pěkné patálie. Je známo například několik případů škrkavek, které vyvolávají slepotu, a klíšťata, která přenášejí lymskou boreliózu. Obojí se objevuje vzácně a naštěstí tomu můžete předcházet pravidelným odčervením a repelentními přípravky proti hmyzu.

Relevantní paraziti: