Prevence

PPPP

PTEJTE SE veterináře nebo odborníka

PŘIPRAVTE si plán prevence

PŘIJMĚTE OPATŘENÍ na vhodné ošetření

PRAVIDELNĚ APLIKUJTE PŘÍPRAVKY PROTI PARAZITŮM (DLE DOPORUČENÝCH SCHÉMAT)

BLECHY

Nepustit blechy přes práh? To není tak těžké:

 • Pravidelně čistěte zvířeti pelíšek.
 • Uchovávejte vysavač na bezpečném místě a plné sáčky ihned vyhazujte.
 • Ošetřujte prostředí vhodným sprejem proti blechám, který je k dostání u veterináře, v lékárně nebo v chovatelských potřebách.

Nezapomeňte: blechy mají rády všechna roční období. Vajíčka kladou, když je na jaře teplo nebo v létě. A na podzim a v zimě také? Určitě také, především poblíž teplých radiátorů! A kladou je po tisících. Bojujte s nimi prostě celý rok!

ČERVI

Když zabráníte šíření vajíček červů, snížíte tím nebezpečí, které by hrozilo zvířeti i vám. Jak na to?

 • Ihned likvidujte trus svého mazlíčka.
 • Jeho pelíšek udržujte neustále v čistotě.
 • Pravidelně vymývejte zvířeti jídelní misku.
 • Kartáčujte pravidelně zvířeti srst.

ŠKRKAVKY

Přečetli jste si dobře tipy? Zde jsou další nápady na to, jak škrkavkám pěkně znepříjemnit život:

 • Nenechávejte psa očichávat trus cizích psů.
 • Myjte si pravidelně ruce.
 • Svého psa pravidelně odčervujte.

Škrkavky mohou vyvolat u člověka vážné choroby. Jejich vajíčka si můžete domů přinést velmi snadno na botách nebo na kole. Vyhněte se tomu, aby vám vajíčka ulpěla na rukách. Myjte si pravidelně ruce, zvláště když jste právě svého psa nebo kočku kartáčovali.

Když spolknete vajíčko škrkavky, může se škrkavka dostat do očí a způsobit tak slepotu. Naštěstí se to nestává tak často, ale je to opravdu nebezpečné.

Jaké je nejdůležitější preventivní opatření? Pečlivě sbírat trus po svých mazlíčcích! Když to tak budou dělat všichni, nedostanou se vajíčka do domácího prostředí a riziko nákazy se sníží. Riziko samozřejmě nebude nulové nikdy, pravidelné odčervení tedy není žádný přehnaný luxus!

TASEMNICE

Jak se vyhnout tasemnicím? Dodržujte tato obecná pravidla:

 • Kontrolujte pravidelně Vašeho mazlíčka, pokud často loví venku a přichází do kontaktu s kořistí.
 • Chraňte ho před napadením blechami, protože blechy jsou často přenašeči tasemnice.

KLÍŠŤATA

Češte a kartáčujte zvířeti pravidelně srst a dobře jej prohlížejte, zda nemá na kůži klíště. K jeho odstranění použijte vždy pinzetu na klíšťata (nevytrhávejte jej)! Pokud zvíře často pobývá venku, je ošetření proti klíšťatům opravdu nutné.

PLICNÍ ČERVI

Plicní červi mohou vyvolat u psa vážné onemocnění. Dávejte tedy dobrý pozor, pokud jste venku. Mnohé běžné prostředky na odčervení na plicní červy neúčinkují. Určitě tedy poproste o radu veterináře.

VŠENKY

Všenky napadají hlavně mladé a oslabené psy. Pravidelná kontrola často stačí k tomu, abychom všenky snadno odhalili. V takovém případě můžete ihned zahájit léčbu.

UŠNÍ SVRAB

Ušní svrab způsobený roztoči je velmi nakažlivý. Má váš pes svrab? Pak musíte ihned ošetřit také všechna ostatní zvířata v domácnosti a dezinfikovat prostředí. Nezapomeňte ani na svou vlastní postel!

SRDEČNÍ ČERVI

Srdeční červ se u nás (naštěstí) zatím moc neobjevuje. Je nebezpečný pouze v případě, že si berete psa s sebou na dovolenou. Když takový výlet plánujete, určitě požádejte o radu veterináře. Existuje prostředek na prevenci proti nákaze larvami srdečního červa, kterou přenáší komáři.

JAKÉ OŠETŘENÍ ZVOLIT?

Můžete si vybrat z desítek různých možností, jak zvíře uchránit proti parazitům. Dobře se poraďte s veterinářem nebo odborníkem, abyste vhodně zvolili veterinární přípravky a nejdůležitější parazity udrželi v bezpečné vzdálenosti od zvířete.