Tenkohlavec

Tenkohlavec

Jak vypadají a kde žijí?

1

Tenkohlavci mají silnou hlavičku a charakteristický bičíkovitý ocásek.
Dospělí jedinci tohoto parazita žijí v tlustém střevě a setkáme se s nimi především u psů.
Tenkohlavci se zavrtají hlavičkou do stěny střeva, poruší tak sliznici a živí se krví a tkáňovým mokem.

2

Jak může pes nebo kočka chytit tenkohlavce?

Psi se mohou infikovat pozřením vajíček, která se dostala do vnějšího prostředí s trusem infikovaných psů.

3

Jaké jsou příznaky napadení mého psa nebo kočky tímto parazitem?

Těžké nákazy se mohou projevovat průjmem.

4

Je tento parazit škodlivý pro zdraví člověka?

Může dojít k napadení tímto parazitem i u člověka, jedná se ale pouze o výjimečné případy.

Otázky a odpovědi k tomuto tématu

 

Nejčastěji se vyskytující druhy červů u psů a koček jsou škrkavky a tasemnice. Oba druhy žijí v gastrointestinálním traktu a mohou způsobit trvalé poškození. Škrkavky mají žížalovité škrkající (mrskající se) tělo. Tasemnice je spíše plochá a vypadá jako řada na sebe napojených článků spojených nýty. Často se objevující škrkavky jsou škrkavka dětská, měchovec a tenkohlavec.

Nebezpečnější než tasemnice a škrkavky, ale naštěstí vzácnější, je srdeční červ. Žije v srdci nebo v plicní tepně psa nebo kočky a může způsobit vážná onemocnění.

Ano. Hlavně u malých dětí a starších a oslabených lidí.

  • Škrkavky přežívají v lidském těle v larválním stadiu. Tyto larvy dokáží provrtat stěnu střeva a mohou se rozšířit do oblasti jater, plic, očí nebo mozku. Děti s astmatem často reagují na škrkavky silnou alergií.
  • Měchovci zůstávají v kůži člověka nějakou dobu a tam také umírají. Mezitím ale způsobí podráždění a svědění.
  • Tasemnici mohou přenášet nakažená zvířata nebo se mohou dostat do těla požitím neomytých lesních plodů. To může vést kalveolární echinokokóze, obávané nemoci, která těžce poškozuje játra.

Nákaza se u většiny dospělých zvířat neprojeví okamžitě. A proto je to tak nebezpečné, protože tak může být nepozorovaně přenesena na štěňata, koťata a člověka (ohroženi jsou především děti a starší lidé).

Mladá zvířata často vykazují příznaky, jako jsou matná srst, průjem, kašel a snížený apetit, a to ihned po napadení. Poraďte se tedy se svým veterinářem a odeberte vzorek trusu zvířete. Jednoduchá kontrola ihned prokáže, zda zvíře trpí nákazou červy.

Štěňata přicházejí na svět skoro vždy s červy v těle. Je třeba je nejdříve čtyřikrát odčervit přípravkem Drontal Junior (tj. 2., 4., 8. a 12. týden). Pak musí následovat ještě odčervení ve 4., 5. a 6. měsíci. Poté se pes odčervuje podle doporučení čtyřikrát za rok. Drontal Junior a Drontal Dog Flavour jsou vhodné přípravky pro pravidelné odčervení.Tenkohlavec: potřebujete-li více informací o těchto parazitech, zeptejte se svého veterináře!