Tasemnice

Tasemnice

Jak vypadá a kde žije?

1

Tasemnice vypadá jako dlouhá, plochá tkanička nebo pásek, rozdělený na dílky.
S dospělou tasemnicí se setkáváme v tenkém střevě.
Když tasemnice vyroste do plné velikosti, začne ztrácet spolu s vajíčky články svého těla, které se dostávají do kočičího a psího trusu, kde jsou viditelné pouhým okem (vypadají jako malá pohybující se „zrnka rýže“!).

Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety
2

Jak může být pes nebo kočka napaden tasemnicí?

Kočky a psi se nakazí požitím infikovaného mezihostitele.
Zvířata je nutno častěji ošetřit proti tasemnici, pokud pravidelně loví a chodí ven nebo přicházejí do kontaktu s mrtvými zvířaty, jako jsou ovce/skot nebo s jejich kostrami.
U nejčastěji se vyskytujícího druhu tasemnice je mezihostitelem blecha, nakazit se tedy mohou i domácí kočky, když blechy pozřou.

3

Jaké jsou příznaky nákazy tímto parazitem u psa nebo kočky?

Je možné, že vaše zvíře má tasemnici a vy si toho nevšimnete, protože u dospělých tasemnic nejsou často na psu či kočce zjevné žádné příznaky.
Články tasemnice, které se dostávají do trusu, mohou způsobit podráždění, což vede k tomu, že se vaše zvířata na příslušných místech nadměrně lížou, nebo se „vozí“ zadní částí těla po podlaze.
Dále se může objevit zvracení nebo průjem.

4

Je tento parazit škodlivý pro zdraví člověka?

V extrémních případech, a když člověk omylem pozře vajíčka určitých druhů tasemnice, mohou vznikat v některých tkáních těla cysty.

Videa

Video - Jak chránit domácí mazlíčky proti škrkavkám a tasemnicím?

Další videa naleznete na YouTube kanálu Bayer pro zdravé mazlíčky.

Otázky a odpovědi k tomuto tématu

 

Nákaza se u většiny dospělých zvířat neprojeví okamžitě. A proto je to tak nebezpečné, protože tak může být nepozorovaně přenesena na štěňata, koťata a člověka (ohroženi jsou především děti a starší lidé).

Mladá zvířata často vykazují příznaky, jako jsou matná srst, průjem, kašel a snížený apetit, a to ihned po napadení. Poraďte se tedy se svým veterinářem a odeberte vzorek trusu zvířete. Jednoduchá kontrola ihned prokáže, zda zvíře trpí nákazou červy.

Červi jsou parazité, kteří žijí v těle psa. Často se schovávají ve střevech nebo pod kůží. Zde se množí. Vyživují se na úkor zvířete. Spatříte je pravděpodobně až tehdy, když je vaše zvíře vážně infikováno nebo oslabeno.Tasemnice: potřebujete-li více informací o těchto parazitech, zeptejte se svého veterináře!