Dirofilaria immitis

Dirofilaria immitis

Jak vypadají a kde žijí?

1

Srdeční červi se nacházejí v plicních tepnách a tepnách pravé srdeční komory infikovaných psů a koček.
Dospělí jedinci mají bílou barvu, tenké vláknité (nebo nitkovité) tělo s kuželovitě zakončenou hlavičkou. Mají délku od 12 do 30 cm, ale nikdy je nelze vidět, protože žijí uvnitř těla napadeného zvířete. Larvy (nazývané mikrofilárie) putují krevním oběhem a jsou mikroskopicky malé.

Advocate Hond
2

Jak může dojít k nákaze psa nebo kočky srdečním červem?

V Evropě se se srdečními červy můžeme setkat zvláště na jihu, kde představují riziko pro domácí zvířata, která sem nebo do jiných částí světa přijedou na dovolenou.
Přenáší je infikovaní komáři.

3

Jaké jsou příznaky nákazy domácího zvířete tímto parazitem?

Pokud se zvíře nakazí srdečním červem na dovolené v zahraničí a není ihned léčeno, může onemocnění vést k příznakům jako je vysoký krevní tlak, selhávání srdce, dýchací obtíže, netečnost a dokonce úmrtí.

4

Je tento parazit škodlivý pro zdraví člověka?

Člověk se může v ojedinělých případech nakazit srdečním červem při napadení infikovaným komárem, takový případ byl zaznamenán pouze v USA.

Otázky a odpovědi k tomuto tématu

 

Nejčastěji se vyskytující druhy červů u psů a koček jsou škrkavky a tasemnice. Oba druhy žijí v gastrointestinálním traktu a mohou způsobit trvalé poškození. Škrkavky mají žížalovité škrkající (mrskající se) tělo. Tasemnice je spíše plochá a vypadá jako řada na sebe napojených článků spojených nýty. Často se objevující škrkavky jsou škrkavka dětská, měchovec a tenkohlavec.

Nebezpečnější než tasemnice a škrkavky, ale naštěstí vzácnější, je srdeční červ. Žije v srdci nebo v plicní tepně psa nebo kočky a může způsobit vážná onemocnění.Dirofilaria immitis: potřebujete-li více informací o těchto parazitech, zeptejte se svého veterináře!