Plicnivka liščí

Plicnivka liščí

Jak vypadá a kde žije?

1

Crenosoma vulpis, známá také jako ‘plicnivka liščí’ nebo ‘plicní motolice’, se objevuje u psů a lišek a žije v mnohých částech světa. V České republice se vyskytuje u psů, ale může se vyskytovat i u volně žijících zvířat jako jsou lišky.
Dospělí jedinci Crenosoma vulpis žijí v dýchacích cestách plic infikovaných psů a lišek.
Dospělé samičky mají délku asi 10-14 mm (samečkové jsou kratší, asi 6 mm).

2

Jak může dojít k infekci psa nebo kočky parazitem Crenosoma vulpis?

Psi se nakazí C. vulpis, když spolknou infikovaného hlemýždě nebo slimáka, v poslední době bylo prokázáno, že stačí olíznout jen jejich slizovou stopu.
Vzhledem k tomu, že se tímto parazitem mohou nakazit i lišky, dochází k dalšímu rozšíření, neboť lišky roznáší larvy parazita do vnějšího okolí.

3

Jaké jsou příznaky nákazy kočky nebo psa tímto parazitem?

Tato parazitóza u psů většinou souvisí s dýcháním a příznaky mohou být v podobě kašle, obtížného dýchání, rýmy a dávení.
Infekce C. vulpis je u psů zřídkakdy smrtelná.

4

Je tento parazit škodlivý pro zdraví člověka?

Crenosoma vulpis se nepovažuje za parazita nebezpečného pro člověka.

5

Angiostrongylus vasorum

Crenosoma vulpis, známá také jako ‘plicnivka liščí’ nebo ‘plicní motolice’ není to samé jako Angiostrongylus vasorum (nazývaný také francouzským srdečním červem). Francouzský srdeční červ Angiostrongylus vasorum získal v nedávné době velkou publicitu, protože tento parazit může být pro psy, kteří nejsou léčení, smrtelně nebezpečný. Dalšími napadenými zvířaty bývají i lišky. Chcete-li se o tomto parazitovi dozvědět více, navštivte naši záložku věnovanou Angiostrongylus vasorum.Plicnivka liščí: potřebujete-li více informací o těchto parazitech, zeptejte se svého veterináře!