Francouzský srdeční červ

Francouzský srdeční červ

Jak vypadá a kde žije?

1

Angiostrongylus vasorum (francouzský srdeční červ) se objevuje v cévách srdce a plic a pro psy může být smrtelný.
Dospělí jedinci A. vasorum jsou tencí červi délky asi 2,5 cm, ale nikdy nejsou vidět, protože zůstávají uvnitř těla infikovaného psa nebo lišky. Larvy opouští tělo prostřednictvím stolice a pro jejich mikroskopickou velikost není možné je zpozorovat pouhým okem.

Bolfo sprej
2

Jak vzniká nákaza francouzským červem u psů a koček?

Psi se mohou nakazit tímto život ohrožujícím parazitem, pokud spolknou infikovaného hlemýždě nebo slimáka. Poslední výzkumy prokázaly, že k přenosu stačí olíznout slizovou stopu.
A. vasorum je pozorován stále častěji. Dříve se tento červ objevoval pouze u psů, kteří pobývali v zahraničí, ale před několika lety se tento parazit definitivně usadil i u nás.
Hlemýždi a slimáci mohou být velmi malí. I když je psi nepozřou vědomě, mohou se do jejich těla dostat omylem tím, že psi žvýkají trávu, pijí z misek na vodu umístěných venku, čenichají s nosem v blízkosti země nebo si hrají venku s hračkou.

3

Jaké jsou příznaky nákazy domácího zvířete tímto parazitem?

Obtíže mohou být velmi různorodé, ale patří k nim většinou kašel, rychlá únava, ztráta váhy, snížená chuť k jídlu, zvracení, průjem, nadměrné krvácení z drobných poranění a křeče. Pes může trpět jedním z těchto příznaků nebo kombinací dvou či více z nich.
Pokud je psovi poskytnuta včasná léčba, dochází k úplnému vyléčení.
Pokud není pes léčen, může pro něj být parazit smrtelný.
Je možné, že se zvíře opakovaně nakazí i po úspěšné léčbě. Nepřetržitá preventivní péče tedy stojí jistě za úvahu.

4

Je tento parazit škodlivý pro zdraví člověka?

Angiostrongylus vasorum ((francouzský srdeční červ) se nepovažuje za parazita ohrožujícího zdraví člověka.Francouzský srdeční červ: potřebujete-li více informací o těchto parazitech, zeptejte se svého veterináře!