Nemoci

Parazité způsobují nepříjemná onemocnění. Zjistěte, jaká onemocnění domácích mazlíčků a lidí mohou vyvolat.

Upozornění: informace na této webové stránce jsou informativní. Pokud budete u svého zvířete pozorovat příznaky choroby, poraďte se s veterinářem.

Lymská borelióza

Příčinou lymské boreliózy je bakterie ‘Borrelia burgdorferi’. Bakterii mohou přenášet klíšťata – a to i na člověka. Počet případů se za poslední roky výrazně zvýšil.

Lymská borelióza se přenáší kousnutím klíštěte a projevuje se horečkou, otokem lymfatických uzlin, chronickým zánětem kloubů, špatnou funkcí končetin, zánětem mozkových blan a srdečními obtížemi. Tyto projevy se mohou objevit dokonce i několik let po nakažení.

Jediné, co lze proti nákaze udělat, je předejít zakousnutí klíštěte. Kdo se tedy pohybuje pravidelně v přírodě, měl by se denně prohlížet, zda nemá klíště.

Relevantní paraziti:

Leishmanióza

Příčinou leishmaniózy je jednobuněčný parazit (Leishmania infantum). Potřebuje dva hostitele, aby přežil: obratlovce a phlebotomus. Nákaza se přenese téměř vždy slinami tohoto kousavého hmyzu.

Nemoc se objevuje v lokalitách, kde žije phlebotomus, především oblast Středozemního moře, Asie, Afrika a Latinská Amerika..

Ne každá nákaza vede k rozvinutí nemoci. Ale pokud choroba vypukne, těžko se léčí a zasahuje kůži i vnitřní orgány. Leishmaniózou může onemocnět i člověk.

Relevantní paraziti:

Babezióza (Horečka Q)

Babeziózu, piroplazmózu nebo horečku Q vyvolává jednobuněčný parazit Babesia canis nebo Babesia gibsoni. Nemoc přenášejí klíšťata, která infikují červené krvinky psů.

Horečka Q se může objevit najednou, ale může být i velmi dlouho v latentním stavu. Příznaky jsou velmi různorodé: horečka, nechutenství, žloutenka, nervové poruchy, problémy s ledvinami a hnědá moč.

Rizika nakažení se můžeme obávat i v České republice.

Relevantní paraziti:

Anaplazmóza a Ehrlichióza

Anaplasma a Ehrlichia jsou bakterie. Klíšťata je přenášejí na divoká zvířata, domácí zvířata a člověka. Postihují bílé krvinky.

Nemocná zvířata nebo lidé trpí vysokými horečkami, úbytkem na váze a obecně nevolnostmi. Ehrlichióza může vést až k poruchám dýchání, nervovým poruchám nebo otokům končetin a šourku.

Anaplazmóze je v České republice nejčastějším onemocněním vyvolaným klíšťaty. Ehrlichióza řádí především v Jižní Evropě.

Relevantní paraziti: