Rizika

Chytit parazita není bohužel pro domácí zvíře zvlášť těžké. Každé stéblo trávy, každá dlažební kostka a každé jiné zvíře je potenciálním ohniskem nákazy. Představa, že váš pes nebo kočka s parazitem nikdy nepřijdou do styku, je nerealistická.

Nejdůležitější šiřitelé parazitů jsou:

Koberce

Blechy jsou chytřejší, než si myslíte. Každý den nakladou asi tak třicet vajíček do koberce, ale blechy z těchto vajíček se hned nevylíhnou. V larvy se vyvinou pouze tehdy, když je dostatečně teplo (v létě nebo když máte zapnuté ústřední topení). Potom stačí, aby se domácí zvíře prošlo jedinkrát kolem, a blechy začnou skákat a kousat.

Ošetřete vhodnými přípravky proti blechám nejen zvířata, ale také prostředí, abyste zahubili vývojová stádia blech v okolním prostředí zvířete.

Relevantní paraziti:

Myši

Myši (spolu se všemi ostatními drobnými hlodavci) jsou mimořádně vhodným prostředníkem pro přenášení nákazy tasemnice. Vždy když se vám kočka přijde pochlubit úlovkem myši, říká tím současně, že je čas na odčervení.

Relevantní paraziti:

Ptáci

Prohání kočka po zahradě občas sýkorky nebo vrabce? Pak musíte také ihned myslet na odčervování. Kočka se totiž může od ptáků nakazit škrkavkou, pokud jej kočka uloví a požije.

Relevantní paraziti:

Zahrada

Na zahradě se Vám pravděpodobně v noci procházejí cizí kočky, myši a ptáci. Jejich trus může obsahovat vajíčka škrkavek. Důležitá rada tedy je pravidelně uklízet, i když nemůžete nikdy doopravdy vyloučit, že váš pes nebo kočka nebudou čichat k trusu jiných zvířat.

Buďte zvláště velmi opatrní kvůli škrkavkám, mohou totiž ve vzácných případech způsobit u člověka slepotu. Zvláště děti jsou tímto nebezpečím ohroženy. Pravidelné odčervení opravdu není žádný nadbytečný luxus.

Relevantní paraziti:

Vysoká tráva

Klíšťata využívají vysokou trávu jako odrazový můstek k tomu, aby se dostala na psy, kočky ale i na lidi. Jen se trochu otřete o stéblo trávy plné klíšťat a už se vám přichytí na kůži. Zakousnutí samotné není tak bolestivé, ale následky mohou být vážné. Dávejte tedy dobrý pozor!

Relevantní paraziti:

Na dovolenou – jde to?

Samozřejmě, že si můžete vzít s sebou na dovolenou psa nebo kočku. U nás jsou také rizika již registrována, ale pokud se chystáte na dovolenou do jižních států, jako jsou například oblíbené Chorvatsko, Itálie a ostatní oblasti Středozemního moře nebo i blízké Maďarsko, je opravdu nutné myslet na prevenci, protože bodavý hmyz (komáři) přenášejí dirofilariózu (srdeční a podkožní červivost) a flebotomy pak leishmaniózu. Poraďte se se svým veterinářem, jaké kroky učinit, abyste si dovolenou užili všichni. Kvůli sobě to přeci děláte také?

Relevantní paraziti:

A co my?

Většina parazitů není pro nás, pro člověka, tak škodlivá. Ale existují výjimky a ty nás mohou přivést do pěkné patálie. Je známo například několik případů škrkavek, které vyvolávají slepotu, a klíšťata, která přenášejí lymskou boreliózu. Obojí se objevuje vzácně a naštěstí tomu můžete předcházet pravidelným odčervením a repelentními přípravky proti hmyzu.

Relevantní paraziti: