Tasemnice

Tasemnice

Jak vypadá a kde žije?

1

Tasemnice vypadá jako dlouhá, plochá tkanička nebo pásek, rozdělený na dílky.
S dospělou tasemnicí se setkáváme v tenkém střevě.
Když tasemnice vyroste do plné velikosti, začne ztrácet spolu s vajíčky články svého těla, které se dostávají do kočičího a psího trusu, kde jsou viditelné pouhým okem (vypadají jako malá pohybující se „zrnka rýže“!).

Drontal Large Cat
2

Jak může být pes nebo kočka napaden tasemnicí?

Kočky a psi se nakazí požitím infikovaného mezihostitele.
Zvířata je nutno častěji ošetřit proti tasemnici, pokud pravidelně loví a chodí ven nebo přicházejí do kontaktu s mrtvými zvířaty, jako jsou ovce/skot nebo s jejich kostrami.
U nejčastěji se vyskytujícího druhu tasemnice je mezihostitelem blecha, nakazit se tedy mohou i domácí kočky, když blechy pozřou.

3

Jaké jsou příznaky nákazy tímto parazitem u psa nebo kočky?

Je možné, že vaše zvíře má tasemnici a vy si toho nevšimnete, protože u dospělých tasemnic nejsou často na psu či kočce zjevné žádné příznaky.
Články tasemnice, které se dostávají do trusu, mohou způsobit podráždění, což vede k tomu, že se vaše zvířata na příslušných místech nadměrně lížou, nebo se „vozí“ zadní částí těla po podlaze.
Dále se může objevit zvracení nebo průjem.

4

Je tento parazit škodlivý pro zdraví člověka?

V extrémních případech, a když člověk omylem pozře vajíčka určitých druhů tasemnice, mohou vznikat v některých tkáních těla cysty.

Videa

Video - Jak chránit domácí mazlíčky proti škrkavkám a tasemnicím?

Další videa naleznete na YouTube kanálu Bayer pro zdravé mazlíčky.

Otázky a odpovědi k tomuto tématu

 

Nejčastěji se vyskytující druhy červů u psů a koček jsou škrkavky a tasemnice. Oba druhy žijí v gastrointestinálním traktu a mohou způsobit trvalé poškození. Škrkavky mají žížalovité škrkající (mrskající se) tělo. Tasemnice je spíše plochá a vypadá jako řada na sebe napojených článků spojených nýty. Často se objevující škrkavky jsou škrkavka dětská, měchovec a tenkohlavec.

Nebezpečnější než tasemnice a škrkavky, ale naštěstí vzácnější, je srdeční červ. Žije v srdci nebo v plicní tepně psa nebo kočky a může způsobit vážná onemocnění.

Ano. Hlavně u malých dětí a starších a oslabených lidí.

  • Škrkavky přežívají v lidském těle v larválním stadiu. Tyto larvy dokáží provrtat stěnu střeva a mohou se rozšířit do oblasti jater, plic, očí nebo mozku. Děti s astmatem často reagují na škrkavky silnou alergií.
  • Měchovci zůstávají v kůži člověka nějakou dobu a tam také umírají. Mezitím ale způsobí podráždění a svědění.
  • Tasemnici mohou přenášet nakažená zvířata nebo se mohou dostat do těla požitím neomytých lesních plodů. To může vést kalveolární echinokokóze, obávané nemoci, která těžce poškozuje játra.

Červi jsou parazité, kteří žijí v těle psa. Často se schovávají ve střevech nebo pod kůží. Zde se množí. Vyživují se na úkor zvířete. Spatříte je pravděpodobně až tehdy, když je vaše zvíře vážně infikováno nebo oslabeno.

Kočky se mají na pozoru před všelijakými neznámými věcmi, kterými byste je chtěli nakrmit. Prostředky na odčervení nejsou mezi nimi žádnou výjimkou. Přesto je můžete poměrně lehce ošálit a celkem snadno do nich dostat potřebné látky:

  • tablety rozdrťte a smíchejte s jídlem;
  • otevřete kočce tlamičku tak, že zatlačíte na koutky a tabletu rychle vložíte na jazyk;
  • v případě potřeby použijte tzv. „stříkačku na léky“ (injekční stříkačka, kterou vstříknete kočce lék, smíchaný s vodou, až do krku).


Tasemnice: potřebujete-li více informací o těchto parazitech, zeptejte se svého veterináře!