Larvy blech

Larvy blech

Jak vypadají a kde žijí?

1

Jedná se o drobný bezkřídlý hmyz o velikosti asi 0,5 cm se zadními končetinami uzpůsobenými ke skákání.
Malá část životního cyklu blechy se odehrává přímo na psech nebo kočkách.
Dospělé blechy se živí krví.
Vajíčka jsou kladena do srsti zvířete, ale často vypadnou a dostanou se tak do vnějšího prostředí (pelíšek domácího zvířete, koberec).
Pouze 5% všech blech žije na zvířeti a 95% ve vnějším prostředí.

2

Jak může mé domácí zvíře chytit blechy?

Blechy mohou být přeneseny z jednoho infikovaného zvířete na druhé.
Vždy je nutno ošetřit i prostředí, jinak se blechy objevují znovu a znovu a trvale se vyskytují v srsti psů a koček. Taková bleší pohroma může přetrvávat měsíce.
Při ošetření prostředí je důležité, abyste ošetřili všechna místa, kam se váš mazlíček dostane. Přitom nezapomeňte ani na auto.

3

Jaké jsou příznaky nákazy domácího zvířete tímto parazitem?

Domácí mazlíčci trpí napadením blechami. Podráždění kůže způsobené bleším kousnutím může vést až k alergické reakci.
Alergie na bleší kousnutí je nejčastějším kožním problémem u psů a koček. Jediné bleší kousnutí může u alergického zvířete způsobit intenzivní svědivost přetrvávající až 3 týdny.
Silné napadení blechami, zvláště u mladých zvířat jako koťat a štěňat může mít za následek chudokrevnost.
Blechy mohou také přenášet virová a bakteriální onemocnění.

4

Je tento parazit škodlivý pro zdraví člověka?

Blechy mohou kromě koček, psů a králíků pokousat stejně tak člověka.

Otázky a odpovědi k tomuto tématu

 

Vývoj od vajíčka po blechu trvá nejméně dva až tři týdny. Je-li teplé počasí, proces se urychlí na několik dní. Pokud je větší zima, může se vývoj vajíčka zastavit až na půl roku, než se z něj vyvine dospělá blecha.

Blechy jsou urputné a nenechají se jen tak zlikvidovat. Pokud se vám nedaří dostat zamoření blechami pod kontrolu, může to být následkem:

  • přežívajících kukel: blechy v kuklách nezhynou a vylíhnou se prostě, až přijde jejich čas. K vyhubení také těchto blech je nezbytné ošetřit opakovaně prostředí. Zvíře by mělo být za normálních okolností chráněné, pokud jste použili prostředek na hubení blech, který má kontaktní účinek: jako je Advantage  (pro kočky) nebo Bolfo a Foresto obojek (pro psy i kočky), protože pak se blecha nemusí zakousnout a nemůže tedy způsobit žádné obtíže.
    Tip: Než poprvé použijete prostředek proti blechám na vnější prostředí, např. Bolfo sprej, věnujte půl hodiny luxování. Vibrace vylákají blechy z kukel, a následkem toho útok spreje proti blechám nepřežijí.
  • Zapomenuté kouty: blechy jsou malé a domácí pes nebo kočka je rozšiřují po všech zákoutích domu. Nevynechávejte proto žádná zákoutí při ošetření vnějšího prostředí.
  • Externí vlivy: Hrál si pes venku s nakaženým zvířetem? Tak vás asi rychle znovu navštíví blechy.


Larvy blech: potřebujete-li více informací o těchto parazitech, zeptejte se svého veterináře!