Demodex

Demodex

Jak vypadá a kde žije?

1

Roztoč Demodex canis (trudník psí) se objevuje u psů a žije na kůži.
Kočky se také mohou nakazit trudníkem, kterému se říká Demodex cati (trudník kočičí), ale kožní onemocnění způsobené těmito roztoči se u koček objevuje zřídka.
Dospělý Demodex canis je tenký roztoč s osmi krátkými podsaditými nožkami a podlouhlým tělem, často popisovaným jako „doutníkového tvaru“.

Bolfo sprej
2

Jak může vzniknout infekce psa nebo kočky demodexem?

Existuje pouze jedna příležitost, kdy může dojít mezi psy k přenosu demodexe (trudníka), a to je když se roztoči přenesou z feny na její štěňata přímým kontaktem.
Mimo toto krátké období roztoči nejsou infekční.
Infikovaná štěňata po zbytek života přenáší roztoče na kůži. Mnohá z těchto zvířat žádná kožní onemocnění nedostanou; jen u určitých psů se roztoči množí a způsobují onemocnění.

3

Jaké jsou příznaky nákazy domácího zvířete tímto parazitem?

U některých psů se nedaří udržet roztoče v omezeném množství, populace velmi rychle stoupá a projevují se první klinické známky toho, že zvíře trpí kožním onemocněním.
Nemoc, kterou tento parazit způsobuje, se jmenuje demodikóza a jejími příznaky jsou řídnutí srsti a zanícená místa na kůži.
Toto kožní onemocnění se může projevovat různě, od lehkých po vážné formy.

4

Je tento parazit škodlivý pro zdraví člověka?

Tento roztoč se nepovažuje za nebezpečného pro člověka.Demodex: potřebujete-li více informací o těchto parazitech, zeptejte se svého veterináře!