Často kladené dotazy

Červi jsou parazité, kteří žijí v těle psa. Často se schovávají ve střevech nebo pod kůží. Zde se množí. Vyživují se na úkor zvířete. Spatříte je pravděpodobně až tehdy, když je vaše zvíře vážně infikováno nebo oslabeno.

Nejčastěji se vyskytující druhy červů u psů a koček jsou škrkavky a tasemnice. Oba druhy žijí v gastrointestinálním traktu a mohou způsobit trvalé poškození. Škrkavky mají žížalovité škrkající (mrskající se) tělo. Tasemnice je spíše plochá a vypadá jako řada na sebe napojených článků spojených nýty. Často se objevující škrkavky jsou škrkavka dětská, měchovec a tenkohlavec.

Nebezpečnější než tasemnice a škrkavky, ale naštěstí vzácnější, je srdeční červ. Žije v srdci nebo v plicní tepně psa nebo kočky a může způsobit vážná onemocnění.

Vstupních bran, kudy se červi dostanou do těla psa nebo kočky, je několik. Nepodceňujte riziko nákazy, červi nakladou až 200 000 vajíček za den a jedno jediné stačí k tomu, aby vyvolalo nákazu. Vajíčka zůstávají navíc infekční až 3 roky. Každá cestička nebo chodník může být poset vajíčky červů. Nebezpečí hrozí i domácím mazlíčkům, která nechodí ven. Vajíčka červů si totiž můžete přinést domů přilepená na botách.

Škrkavky se přenášejí čtyřmi způsoby:

 • prostřednictvím dělohy, před narozením (téměř všechna štěňata se rodí infikovaná škrkavkou);
 • prostřednictvím mateřského mléka (u koťat a štěňat);
 • prostřednictvím kořisti (mrtvý ptáček nebo hlodavec);
 • prostřednictvím infikovaného trusu jiných zvířat.

Měchovci se šíří jako škrkavky, ale mohou se dostat do těla také kůží.

Tasemnice potřebují mezihostitele jako je hlodavec nebo blecha.

Nákaza se u většiny dospělých zvířat neprojeví okamžitě. A proto je to tak nebezpečné, protože tak může být nepozorovaně přenesena na štěňata, koťata a člověka (ohroženi jsou především děti a starší lidé).

Mladá zvířata často vykazují příznaky, jako jsou matná srst, průjem, kašel a snížený apetit, a to ihned po napadení. Poraďte se tedy se svým veterinářem a odeberte vzorek trusu zvířete. Jednoduchá kontrola ihned prokáže, zda zvíře trpí nákazou červy.

Ano. Hlavně u malých dětí a starších a oslabených lidí.

 • Škrkavky přežívají v lidském těle v larválním stadiu. Tyto larvy dokáží provrtat stěnu střeva a mohou se rozšířit do oblasti jater, plic, očí nebo mozku. Děti s astmatem často reagují na škrkavky silnou alergií.
 • Měchovci zůstávají v kůži člověka nějakou dobu a tam také umírají. Mezitím ale způsobí podráždění a svědění.
 • Tasemnici mohou přenášet nakažená zvířata nebo se mohou dostat do těla požitím neomytých lesních plodů. To může vést kalveolární echinokokóze, obávané nemoci, která těžce poškozuje játra.
 • mýt si ruce: před jídlem, po hraní nebo práci na zahradě, po kontaktu se psy a kočkami;
 • sbírat trus po svém mazlíčkovi;
 • kočičí toaletu vypláchnout vroucí vodou;
 • vyvarovat se kontaktu s volně pobíhajícími psy, kočkami a liškami;
 • nejíst neomyté lesní plody;
 • nepodávat psům ani kočkám žádné syrové vnitřnosti;
 • ošetřit psa či kočku vhodnými přípravky proti blechám, protože jsou pro tasemnice oblíbenými mezihostiteli.

Použijte vhodné přípravky proti blechám, jako jsou Advantage spot-on (pro kočky) nebo odčervujte svého psa přípravkem Drontal Dog Flavour tablety a kočku přípravkem Drontal tablety.

Ideální frekvence odčervení závisí na stáří zvířete a riziku nákazy. Například štěňata a koťata se musí odčervovat častěji než dospělá zvířata.

Mohli byste prosím odčervovat pouze v případě, že to zvíře opravdu potřebuje? Psí nebo kočičí trus lze nechat pravidelně kontrolovat, zda neobsahuje červy a vajíčka červů. V takovém případě můžete cíleně zasáhnout.

Upozornění: přípravky na odčervení fungují pouze v době podání. V té chvíli podlehnou přípravku všichni červi v těle. Zvíře se samozřejmě může nakazit hned následující den, ale s ohledem na čas, který je potřeba, aby proběhl celý životní cyklus od kladení vajíček až po dospělé jedince, je jedno ošetření za tři měsíce dostatečné.

Štěňata přicházejí na svět skoro vždy s červy v těle. Je třeba je nejdříve čtyřikrát odčervit přípravkem Drontal Junior (tj. 2., 4., 8. a 12. týden). Pak musí následovat ještě odčervení ve 4., 5. a 6. měsíci. Poté se pes odčervuje podle doporučení čtyřikrát za rok. Drontal Junior a Drontal Dog Flavour jsou vhodné přípravky pro pravidelné odčervení.

Přípravky řady Drontal jsou širokospektré veterinární léčivé přípravky na odčervení. To znamená, že účinkují proti všem závažným druhům škrkavek a tasemnic u psů. Přípravky stačí podat jen jedenkrát v průběhu ošetření. Pro psy jsou v nabídce tablety s hovězí příchutí.

Přečtěte si více o přípravcích Drontal Junior, Drontal Dog Flavour tablety a Drontal Dog Flavour XL 525/504/175 mg tablety.

Přípravky řady Drontal jsou širokospektré veterinární léčivé přípravky na odčervení. To znamená, že účinkují proti všem závažným druhům škrkavek a tasemnic u koček. Přípravky stačí podat jen jedenkrát v průběhu ošetření.

Přečtěte si více o přípravku Drontal tablety.

Kočky se mají na pozoru před všelijakými neznámými věcmi, kterými byste je chtěli krmit. Prostředky na odčervení nejsou mezi nimi žádnou výjimkou. Přesto je můžete poměrně snadno ošálit a celkem snadno do nich dostat potřebné látky:

- tablety rozmělněte a smíchejte s jídlem;

- otevřete kočce tlamičku tak, že zatlačíte na koutky a tabletu rychle vložíte na jazyk;

v případě potřeby použijte tzv. „stříkačku na léky“ (injekční stříkačka, kterou vstříknete kočce lék, smíchaný s vodou, až do krku).

 • Blecha může přežívat na psovi až 140 dní.
 • Samička blechy naklade během svého života několik tisíc vajíček (denně až 50!), která jsou roznášena všude tam, kde se zvíře pohybuje (koberce, pelíšky, postele, křesla, pohovky,...). Proto je důležité ošetřit vhodnými přípravky i okolí zvířete (např. Bolfo sprejem).
 • Alergie na bleší kousnuti je nejčastějším kožním problémem u psů. Jediné bleší kousnutí může u alergického zvířete způsobit intenzivní svědivost přetrvávající až 3 týdny.
 • Blecha je nejdůležitějším mezihostitelem tasemnice. Proto je důležité zároveň s od blešením zvíře také odčervit (např. přípravky řady Drontal).
 • Blecha může přežívat na kočce až 140 dní.
 • Samička blechy naklade během svého života několik tisíc vajíček (denně až 50!), která jsou roznášena všude tam, kde se zvíře pohybuje (koberce, pelíšky, postele, křesla, pohovky,...). Proto je důležité ošetřit vhodnými přípravky i okolí zvířete (např. Bolfo sprejem).
 • Alergie na bleší kousnuti je nejčastějším kožním problémem u koček. Jediné bleší kousnutí může u alergického zvířete způsobit intenzivní svědivost přetrvávající až 3 týdny.
 • Blecha je nejdůležitějším mezihostitelem tasemnice. Proto je důležité zároveň s od blešením zvíře také odčervit (např. přípravky řady Drontal).

Kočky a psi, kteří mají blechy, se často škrábou – to je jasný důkaz.

Jasně prokazatelné jsou blechy nejdříve u kořene ocasu. Při vyčesávání srsti jemným hřebínkem ze zvířete vypadávají tmavá kroutící se “semínka”. Pokud vylučují červenou tekutinu, když je položíte na mokrý papír, jsou to dospělé blechy.

Blechy jsou obtížné zvláště proto, že jejich kousnutí způsobuje svědění. Zvíře se pak tam, kde jej to svědí, škrábe a vznikají tak holá místa a poranění kůže. Některá zvířata mají na kousnutí blechami alergickou reakci, čímž se svědění a škrábání zintenzivňuje.

Blechy jsou také častými přenašeči nemocí a i jiných parazitů.

Blechy se dožívají o něco déle než čtyř měsíce. To je dostatečně dlouho na to, aby nakladly velké množství vajíček a přenesly hodně tasemnic.

Vývoj od vajíčka po blechu trvá nejméně dva až tři týdny. Je-li teplé počasí, proces se urychlí na několik dní. Pokud je větší zima, může se vývoj vajíčka zastavit až na půl roku, než se z něj vyvine dospělá blecha.

Blechy jsou urputné a nenechají se jen tak zlikvidovat. Pokud se vám nedaří dostat zamoření blechami pod kontrolu, může to být následkem:

 • přežívajících kukel: blechy v kuklách nezhynou a vylíhnou se prostě, až přijde jejich čas. K vyhubení také těchto blech je nezbytné ošetřit opakovaně prostředí. Zvíře by mělo být za normálních okolností chráněné, pokud jste použili prostředek na hubení blech, který má kontaktní účinek: jako je Advantage  (pro kočky) nebo Bolfo a Foresto obojek (pro psy i kočky), protože pak se blecha nemusí zakousnout a nemůže tedy způsobit žádné obtíže.
  Tip: Než poprvé použijete prostředek proti blechám na vnější prostředí, např. Bolfo sprej, věnujte půl hodiny luxování. Vibrace vylákají blechy z kukel, a následkem toho útok spreje proti blechám nepřežijí.
 • Zapomenuté kouty: blechy jsou malé a domácí pes nebo kočka je rozšiřují po všech zákoutích domu. Nevynechávejte proto žádná zákoutí při ošetření vnějšího prostředí.
 • Externí vlivy: Hrál si pes venku s nakaženým zvířetem? Tak vás asi rychle znovu navštíví blechy.

Společnost BAYER s.r.o. vyrábí různé lékové formy ochrany před parazity. Obecně mají obojky delší dobu ochrany zvířete, záleží, co je vaší preferencí. Repelentní účinek má Advantix spot-on a obojky Foresto.

Advantix spot-on chrání psy nejen proti blechám, ale také proti klíšťatům, komárům, pakomárům a bodalce stájové (POZOR nepoužívat pro kočky!). Má repelentní účinek.
Foresto obojek je určený pro psy i kočky. Odpuzuje a hubí klíšťata až 8 měsíců - má repelentní účinek. Hubí blechy a jejich vývojová stádia.
Kiltix pro psy. Obojek, který chrání psy proti klíšťatům a blechám až 7 měsíců.

Advantage spot-on je ten správný přípravek proti blechám pro kočky. Funguje rychle a navíc zabíjí blechy dříve, než kousnou.
Bolfo sprej zbaví blech psa i kočku, ale lze jím také ošetřit prostředí, ve které zvíře žije.

Ano. Advantage a Advantix nedovolí blechám, aby se usadily na kůži domácího zvířete. Veterinárním léčivým přípravkem ve spreji Bolfo sprej udržíte bez blech také obydlí.

Ano. Blechy mají raději teplo než zimu, ale i v zimě si najdou útulný koutek, kde se bez obtíží usadí a množí. Prevence je tedy nutná celý rok.

Používejte vždy pinzetu nebo nástroj na odstraňování klíšťat.
1. Pomocí pinzety s úzkou špičkou nebo nástroje na odstraňování klíšťat klíště pevně uchopte za hlavičku v místě přisátí, pokud možno co nejblíže ke kůži.
2. Pomalým, stabilním a pevným tahem vytáhněte klíště z kůže. U některých nástrojů se doporučuje klíště vytahovat krouživým pohybem.
3. Dokud je klíště zakousnuté, v žádném případě jeho tělo NEMAČKEJTE, protože výsledkem by mohlo být uvolnění ještě většího množství slin do těla zvířete.
4. Jakmile klíště vytáhnete, očistěte místo jemným mýdlem a vodou.
5. Pokud se Vám nepodaří klíště z těla zvířete vytáhnout celé, pokuste se zbývající část odstranit tak, jako byste odstraňovali třísku.
6. Postižené místo několik dní po odstranění klíštěte sledujte. Objeví-li se zarudnutí, kontaktuje veterináře.

Chcete-li zabránit tomu, aby zvíře chytlo nové klíště, použijte nejlépe Advantix nebo Foresto.

Klíšťata zůstávají na hostiteli zakousnutá dny až týdny podle toho, o jaký druh klíštěte se jedná. To je jistě dostatečně dlouhá doba na to, aby na hostitele mohlo přenést nemoci. Je tedy nezbytné, abyste jednali!

Ano. Ačkoli je kousnutí bezbolestné, vyvolá klíště podráždění. Horší než místní svědění je ale nebezpečí vážných onemocnění jako je lymská borelióza, babezióza a anaplazmóza.

Klíště odstraňte vždy co nejrychleji a správně. Pokud tak učiníte včas, zabráníte tím přenosu nebezpečných onemocnění, např. borelióza.

Advantix zajišťuje tzv. hot foot effect („efekt horkých nohou“). Klíšťata, která se dostanou do styku s kůží ošetřeného psa, reagují, jako kdyby chodila po horké podložce. Nemají dostatek času, aby se na zvířeti zachytila, a spadnou z něj na zem, kde uhynou.

Klíšťata přenášejí vážné nemoci jako babezióza a lymská borelióza. Dokud se nepřichytí, nemohou nákazu na hostitele přenést a máte jistotu, že pes či kočka ani vy nákazou neonemocníte.

Advantix obsahuje permetrin, látku, kterou tělo kočky nerozkládá. Volně přeloženo to tedy znamená, že Advantix je pro kočku jedovatý. Rozhodně se tedy kočkám neaplikuje a ihned se poraďte s veterinářem, pokud přišla kočka do kontaktu s permetrinem.

Přípravek zůstává účinný i při namočení zvířete. Nicméně dlouhého, intenzivního kontaktu s vodou by se mělo ošetřené zvíře vyvarovat. V případech častého koupání může být redukována doba účinku. V těchto případech nepoužívejte opakované podání častěji jak jednou týdně.

Pokud pes potřebuje šamponování, mělo by být provedeno před podáním Advantixu nebo alespoň 2 týdny po aplikaci k zajištění optimální účinnosti přípravku.

Kočky se mají na pozoru před všelijakými neznámými věcmi, kterými byste je chtěli nakrmit. Prostředky na odčervení nejsou mezi nimi žádnou výjimkou. Přesto je můžete poměrně lehce ošálit a celkem snadno do nich dostat potřebné látky:

 • tablety rozdrťte a smíchejte s jídlem;
 • otevřete kočce tlamičku tak, že zatlačíte na koutky a tabletu rychle vložíte na jazyk;
 • v případě potřeby použijte tzv. „stříkačku na léky“ (injekční stříkačka, kterou vstříknete kočce lék, smíchaný s vodou, až do krku).

Advantix a Foresto zajišťují tzv. hot foot effect („efekt horkých nohou“). Klíšťata, která se dostanou do styku s kůží ošetřeného psa, reagují, jako kdyby chodila po horkém povrchu. Nemají dostatek času, aby se na zvířeti zachytila, a spadnou z něj na zem, kde uhynou.

Vyjměte obojek z ochranného obalu těsně před nasazením. Obojek rozviňte a odstraňte případné kousky plastových spojek. Nasaďte zvířeti obojek na krk tak, aby nebyl příliš utažený (při správném nasazení lze pod obojek vsunout 2 prsty). Volný konec obojku protáhněte poutkem a odstřihněte přesahující část ve vzdálenosti 2 cm za poutkem Obojek musí být stále nasazen po ochrannou dobu 8 měsíců. Po uplynutí ochranné doby obojek sundejte. Pravidelně kontrolujte, zda je obojek správně utažen. Pokud je to nutné, zvláště u rychle rostoucích koťat/štěňat, povolte ho.

Ano. Foresto si udržuje účinnost, i když se zvíře namočí.

Studie prokazují, že jednorázové ponoření do vody nebo mytí šamponem jedenkrát za měsíc nijak výrazně nezkrátí osmiměsíční účinnost obojku. Účinnost proti blechám se však postupně snižuje od pátého měsíce.

Obojek Foresto je založen na inovativní a patentované polymerové matrici. Ta zajišťuje, že se účinná látka pomalu a nepřetržitě uvolňuje po dobu 7-8 měsíců. Navíc obojek Foresto klíšťata nejen odpudí, ale také zahubí.

Bezpečnostní systém obojku Foresto zajišťuje, že se kočka nemůže uškrtit. Foresto je také bez zápachu a nedráždí.

Obojek Foresto je uživatelsky příjemný a lze jej jednoduše nasadit.

Vyjměte obojek z ochranného obalu těsně před použitím.
Rozviňte obojek a odstraňte případné zbytky umělohmotných spojení na vnitřní straně obojku. Bílý prášek, který se v těchto místech nachází, je jemná vrstva kyseliny stearové na povrchu obojku. Stearová kyselina pomáhá uvolňovat obojek z výrobní formy. Stearová kyselina je tuková složka, je bezpečná a lze ji dokonce použít do potravin. Když obojek Foresto nasadíte, můžete pomocí bezpečnostního zapínání upravit jeho délku tak, že přebytečnou část obojku protáhnete očkem tak, aby byla nastavena správná délka. Správnou délku upraveného obojku zkontrolujete tak, že protáhnete mezi krkem zvířete a obojkem Foresto dva prsty. Přitom nesmí být obojek tak volný, že by se mohl přetáhnout přes hlavu. To platí zvláště u koček. Kontrolujte pravidelně napnutí obojku, případně jej upravte, zvláště u štěněte nebo kotěte, které ještě roste. Přebytečnou délku obojku nad 2 cm ustřihněte.

Obojek Foresto obsahuje polymerovou matrici, ve které jsou uloženy dvě účinné složky: imidakloprid a flumetrin. Výzkumy in-vitro prokázaly, že tyto dvě aktivní složky účinkují v obojku Foresto synergeticky. Přes mikro-vrstvu na povrchu obojku se postupně uvolňují malá množství těchto látek. Aktivní složky obojku Foresto se rozšíří z této mikro-vrstvy do mazové vrstvy v kůži a srsti. Neutrální oleje v této vrstvě napomáhají difúzi a rozprostření po celé mazové vrstvě. Tento proces reguluje rozdíl mezi koncentrací na matrici obojku a na povrchu obojku, čímž dochází k velmi přesnému dávkování. Aktivní složky putují do mazové vrstvy ve chvíli, kdy je to potřeba, čímž se neustále udržuje optimálně nízká ochranná dávka po dobu 8 měsíců.

Aktivní složky jsou uložené v polymerové matrici a do mazové vrstvy kůže se vylučují pouze malá množství, kde se také navážou. Obojek se z tohoto důvodu považuje za bezpečný. Potvrdilo se to i v řadě výzkumů bezpečnosti pro uživatele. Zvíře tedy můžete bezpečně hladit i po nasazení obojku.

Podobně jako u ostatních veterinárních léčivých přípravků nedovolte dětem hrát si s obojkem nebo ho strkat do úst.
Zvířatům, která nosí tento obojek, by nemělo být dovoleno spát společně v posteli se svými majiteli, zvláště pak ne s dětmi.
Lidé se známou přecitlivělostí na některou ze složek obojku by se měli vyhnout kontaktu s tímto obojkem.
Veškeré zbytky a útržky obojku okamžitě zlikvidujte.
Po nasazení obojku si umyjte ruce studenou vodou.

Obojek Foresto podstoupil důkladné bezpečnostní testování, včetně kousání obojku domácími zvířaty, pozření kousku nebo celého obojku. Protože největší část aktivních složek je vázána na obojkovou matrici, nejsou dostupné žádné farmakokinetické údaje a jako jediný mírný vedlejší účinek bylo pozorováno mírné podráždění žaludku (kromě jiného průjem), které ustalo do 24 hodin.

V případě, který je málo pravděpodobný, že kočka někde uvízne kvůli obojku Foresto, jí stačí vlastní síla k tomu, aby se z uvíznutí vyprostila prostřednictvím zvláštního uvolňovacího mechanismu. Tento mechanismus se uvolní, jakmile na něj působí síla větší než 50 Newtonů (ta se rovná síle kočky o hmotnosti 2 kg, která vyskočí do výšky 40 cm). Kdyby se tento mechanismus z jakýchkoli důvodů zablokoval, zajistí druhý bezpečnostní mechanismus, že se obojek při síle větší než 80 Newtonů v předem určeném místě přetrhne.

Tato bezpečnostní opatření se prokázala i v praxi. Firma Bayer použila stejnou techniku na jiných obojcích pro psy a kočky, které se již dlouhá léta používají po celém světě. Na základě údajů o farmakovigilanci známé společnosti Bayer nebyly v posledních letech nahlášeny případy, kdy by u nějaké kočky, která nosila obojek s tímto mechanismem, došlo k uškrcení.

 Důležité je, aby se na přesahující část obojku neupevňovaly žádné předměty (např. odrazky), protože se tím může ochromit bezpečnostní mechanismus.

Firma Bayer doporučuje veterinářům a majitelům zvířat velmi důrazně, aby toto nedělali. Nebyly provedeny žádné testy a může to mít vliv na míru ochrany zvířete. Zvíře je nejlépe chráněno, pokud nosí obojek Foresto po celý rok. Pokud se však obojek Foresto sejme dočasně, můžeme jej zvířeti znovu bez problémů nasadit.

Ne, díky nízkému dávkování regulovanému systému uvolňování účinné látky je možno nasadit zvířeti nový obojek ihned.

Přípravek je odolný proti vodě a zůstává účinný i v případě, že se zvíře namočí. Dlouhotrvající a intenzivní působení vody nebo časté šamponování se nicméně nedoporučuje, protože může zkrátit trvání účinku přípravku.

Je možné, že klíšťata, která již pes měl před ošetřením, nejsou do 48 hodin od nasazení obojku usmrcena a zůstávají na psu zakousnuta. Doporučuje se proto, aby byla odstraněna veškerá klíšťata, která již na sobě pes má v době nasazování obojku. Prevence před nákazou novými klíšťaty začíná do dvou dnů od nasazení obojku.

Může nastat případ, že se obojek v průběhu nošení povolí (v opačném případě se naopak stane těsnější, když pejsek/kočička rostou). Obojek nasaďte přesně dle příbalové informace. Při správném nasazení lze pod obojek vsunout 2 prsty. Pravidelně kontrolujte, zda je obojek správně utažen, protože pokud je volný, nesplňuje svůj účel.

Stejně jako u každého jiného produktu na trhu, nemůže ani obojek Foresto zajistit 100% účinnost za každých okolností. Zvláště v oblastech s vysokým výskytem klíšťat nelze jednotlivá klíšťata vždy odpudit a ve zřídka se vyskytujících případech se mohou jednotlivá klíšťata na zvíře přichytit. Je proto důležité, aby jak veterináři, tak majitelé domácích zvířat navzdory vysoké účinnosti obojku Foresto zůstávali ve svých očekáváních realističtí.

Foresto je jediný obojek, který ve svém složení využívá neutrální olejové deriváty, což podporuje fyzikální a chemické vlastnosti matrice a uvolňování aktivních složek. Tyto neutrální oleje mají nejen příznivý toxikologický a ekologický profil, ale umožňují také migraci aktivních složek z matrice obojku ven. Zajišťuje to tedy zvýšenou účinnost a dobu trvání účinku, aniž by docházelo ke znehodnocování některých dalších pozitivních vlastností obojku.

Vedle toho má obojek Foresto následující vlastnosti, kterými se liší od jiných obojků:

 1. Foresto obsahuje imidakloprid v kombinaci s flumetrinem, které účinkují synergeticky a hubí jak blechy, tak klíšťata.
 2. Foresto je proti blechám a klíšťatům účinný až 8 měsíců.
 3. Foresto je registrován pro použití u psů i koček.
 4. Foresto nabízí rychlou ochranu proti klíšťatům do 48 hodin.
 5. Foresto je bez zápachu.