Nemoci

Parazité způsobují nepříjemná onemocnění. Zjistěte, jaké choroby domácích zvířat a lidí mohou vyvolat.

Upozornění: informace na této webové stránce jsou informativní. Pokud budete u svého zvířete pozorovat příznaky choroby, poraďte se s veterinářem.

Nemoc z kočičího škrábnutí

Kočky, které mají blechy, jsou často bez jasných příznaků nositeli nemoci z kočičího škrábnutí (Bartonella henselae). Tuto nebezpečnou bakterii může kočka přenést jedním škrábnutím nebo kousnutím na člověka.

Za běžných okolností necítíme z této bakterie žádné obtíže. Starší osoby, děti a lidé se sníženou imunitou občas trpí příznaky, jako jsou zduřelé lymfatické uzliny, místní kožní podráždění kůže nebo bolest hlavy.

Poranění dobře propláchněte a vydezinfikujte a v případě, že se objeví výše uvedené příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc.

Relevantní paraziti:

Lymská borelióza

Příčinou lymské boreliózy je bakterie ‘Borrelia burgdorferi’. Bakterii mohou přenášet klíšťata – a to i na člověka. Počet případů se za poslední roky výrazně zvýšil.

Lymská borelióza se přenáší kousnutím klíštěte a projevuje se horečkou, otokem lymfatických uzlin, chronickým zánětem kloubů, špatnou funkcí končetin, zánětem mozkových blan a srdečními obtížemi. Tyto projevy se mohou objevit dokonce i několik let po nakažení.

Jediné, co lze proti nákaze udělat, je předejít zakousnutí klíštěte. Kdo se tedy pohybuje pravidelně v přírodě, měl by se denně prohlížet, zda nemá klíště.

Relevantní paraziti:

Kalciviróza (kýchací nemoc)

Pokud kočka onemocní kýchací nemocí, jedná se o poruchu dýchacího systému, která může být způsobena řadou virů a bakterií. Zvláště viry mohou být dlouhou dobu přítomny v těle, aniž by se projevily nějaké příznaky nemoci. Onemocnění se pak šíří mezi kočkami převážně přímým kontaktem se slinami nebo prostřednictvím blech.

Kočky trpící kýchací nemocí mají horečku, vředy na jazyku a rýmu. Kýchací nemoc často vede k zánětům očí, dásní i plic. Kočky s kýchací nemocí opravdu často kýchají. Onemocnění představuje velké nebezpečí zvláště pro mladé kočky a koťata.

Relevantní paraziti:

Anaplazmóza a Ehrlichióza

Anaplasma a Ehrlichia jsou bakterie. Klíšťata je přenášejí na divoká zvířata, domácí zvířata a člověka. Postihují bílé krvinky.

Nemocná zvířata nebo lidé trpí vysokými horečkami, úbytkem na váze a obecně nevolnostmi. Ehrlichióza může vést až k poruchám dýchání, nervovým poruchám nebo otokům končetin a šourku.

Anaplazmóze je v České republice nejčastějším onemocněním vyvolaným klíšťaty. Ehrlichióza řádí především v Jižní Evropě.

Relevantní paraziti:

Ledvinová nedostatečnost

Mnoho starších koček trpí ledvinovou nedostatečností. Na této nemoci je nepříjemné, že se příznaky projeví až ve chvíli, kdy ledviny fungují jen z 25 %. V tomto stádiu již ledviny nedokáží dostatečným způsobem odfiltrovat odpadní látky z krve, což má obecně negativní následky pro zdraví kočky.

Nemocné kočky přijímají méně potravy, ale více pijí, často vykonávají malou potřebu, déle spí a ubývají na váze. Mnohdy to vypadá, jako kdyby kočka náhle onemocněla, ale ve skutečnosti je nemoc již v pokročilém stádiu.

Doporučujeme kontrolu při každoročním očkování od 7 let stáří zvířete. Následky ledvinové nedostatečnosti lze snížit podáváním potravy s nízkým obsahem fosfátů a příslušnými léky.